A hernyóselyemről

A természet csodája

Miért a legértékesebb textília a tiszta selyem?

A középkorban a hernyóselyem gyakran többet ért, mint az arany. A X. század óta Bizánctól a középkori francia királyi udvarig a rang egyik mércéje volt a selyem.
Sokszor szigorú előírások szabályozták, hogy a különböző titulusú nemesek és egyházi elöljárók mennyi selyem szövetet viselhettek: minél előkelőbb volt valaki, annál többet. Kereskedelme több országban is királyi monopólium volt.
Hogy miért? Válogattunk néhány érdekességet a valódi selyem
figyelmemre méltó tulajdonságai közül:

Évezredek óta ismert gyulladáscsökkentő, nyugtató hatása hámsérülések esetén. Csecsemőknek, kisgyermekeknek jobb, ha valódi selyemkendőt kötünk a nyakukra, sőt, torokfájásra is kitűnő. A kollagén és a selyem hasonló aminosav-összetételének köszönhetően nem vált ki semmilyen allergiás reakciót. Segít a hőháztartás megőrzésében, kiszűri az UV-t, megköti a nedvességet.
Nyáron kifejezetten kellemes viselet, lélegzik, nem izzadunk alatta.
Jótékony hatását vérkeringési, mozgásszervi és reumás panaszok esetén is hasznosítják. A kozmetikai ipar előszeretettel alkalmazza bőrfiatalító hatása miatt: azoknak a bőre, akik huzamosabb ideig hernyóselymet hordanak, bizonyítottan feszesebb és puhább.
A műszálas textília rossz hatással van a testünkre. A hernyóselyem különleges elektromos tulajdonsága viszont bőrünket védi.
Ezenkívül természetes hipoallergén is, a felületén található fehérjeréteg ugyanis taszítja a port, a penészt és más allergéneket, így ágyneműnek, valamint lakberendezési tárgyak készítéséhez is luxus alapanyagnak számít.

Így készül a hernyóselyem

Az eperfán élő selyemhernyó bebábozódik, több száz (300-900) méter hosszú szállal teljesen beszövi magát. A gubókat megfőzik, a szálat letekerik, tisztítják, sodorják
és megszövik. Egyetlen típusú selyem szálból sok száz féle hihetetlenül különböző tulajdonságú szövet készül, attól függően, hogy hány szálat fognak össze, azokat hányszor és hogyan csavarják, majd az így kapott fonalakat hogyan szövik össze.
A hernyóselyem szép, de nem túl harsány fényére utalunk, amikor azt mondjuk, hogy valami selyem fényű, jó tudni azonban, hogy a selyem szövet lehet egészen matt (gauze, chiffon), lágy fényű (ponge, CDC) vagy magas fényű is (szatén).
A selyem szövetek “vastagságának” tradicionális mérőszáma az “mm” (momme), ami egy hagyományos tekercsnyi (114 cm x 91.4 m) kelme fontban mért súlya.
A legvékonyabb selyem szövet a 3 mm gauze, a kendők általában 5-6 mm vastagságúak, de létezik egészen vastag 25 mm feletti selyem szövet is.

Selyem fajtáink

Crepe de Chine 6: klasszikus magas fényű selyem, a szaténnál valamivel áttetszőbb, lágy esésű. Ha valódi selyemre gondolunk, többnyire ezt képzeljük el. Rendkívül kellemes, finom tapintású, elegáns. Lényegesen kevésbé gyűrődik, mint az általánosan elterjedt, olcsóbb árfekvésű habotai (vagy más néven ponge) selyem.

Chiffon 3.5: áttetsző, fátyolosan vékony selyem, mely kítűnően alkalmazkodik az
alatta lévő anyag árnyalatához légies sejtelmességének köszönhetően.
Ugyanakkor fodrozódás közben a színek varázslatosan intenzívvé is válnak.

Chiffon 6.5: vastag, kifejezetten matt selyem, masszív és meleg. Igen hálás,
mindennapi használathoz kitűnő, mivel a szálak sűrű szövése miatt
nem kell tartani tőle, hogy beleakad a cipzárba hordás közben.
Magas vízfelvevő tulajdonsága miatt feltűnően mélyek a színek rajta.

Minden termékünkhöz magas minőségű, színtartó francia selyemfestéket
használunk, mely a hőfixálás során szervesen kötődik a selyem
fehérje szálaihoz, így az anyag nem ereszti a színét mosáskor sem.
Kézzel festett, egyedi selyemsáljaink megvásárolhatóak: 

Lilis's stoy boltunk megtekintése

Egyedi selyem és nemez ruhák rendeléséhez szeretettel ajánljuk az Elisé Felt Coutore kézműves műhely álomszép munkáit. Egyedi alkalmi és menyasszonyi ruhák természetes, időtálló anyagokból:

Elisé Felt Couture honlap

Facebook oldal